Új helyzetek – új kihívások

Mindenkinek megvan a saját élethelyzete, a sajátos problémacsomagjával együtt. Egyik se jobb vagy rosszabb, csak más. És ez így van jól. Új helyzetek új kihívásokat idéznek elő, ami addig rejtett énrészek és erőforrások felfedezéséhez vezet. Ezért van life long learning az önismeretben (is). A tudatossági létrán a különböző élethelyzetek hatására átjárunk az addig meghaladott szintek …

Vedd birtokba a tested!

A lelki egészség szoros kapcsolatban áll a testtudatossággal és a test gondozásával. Amikor tudatosan foglalkozunk testünkkel, az nemcsak fizikai, de mentális jólétünket is elősegíti. A testfókusz teret kaphat az egyéni üléseken és csoportos foglalkozásokon is. Ahogy a traumaszakértő, Bessel van der Kolk is írja könyvében, a test mindent számon tart, vagyis az érzelmi lenyomatok megtalálhatók …

Reziliencia

Amikor ezt a szót hallom, egy hatalmas, idős fa jut eszembe. Egy olyan fa, amelyiknek gyönyörű a lombkoronája, láthatóan jól érzi magát ott, ahol van és úgy, ahogy van. Nem zavarja, ha időnként hosszabb-rövidebb ideig szárazság van, mert felkészült rá. Ahogyan az sem bántja, ha hirtelen lezúdul az eső, vagy cibálja az ágait a szél. …

Te hogy vagy..?

Jól esik, ha törődnek velem. Szeretem érezni, hogy én is számítok – nem csak magamnak, hanem másoknak is. Mióta anya lettem, valahogy minden megváltozott. Mikor találkozom valakivel, vagy vendégek jönnek, olyankor minden és mindenki csak a gyerekem körül forog. Neki köszönnek, hozzá rohannak, az ő kedvét keresik. És ez jó így. Nem sajnálom tőle a …

Te is nehezen kérsz segítséget?

Amikor elhagyatottnak, szomorúnak, egyedül érzed magad, lehet, hogy értelmetlennek tűnik elsőre felhívni egy barátot, gondolván, hogy „mégis mit tud erre mondani?”. Valószínűleg semmi olyat, amivel a helyzeted, körülményed egy csapásra megváltozik. Ellenben lehet, hogy ugyanaz a helyzet együtt könnyebb. Tegyük fel, hogy költözöl. Van egy nagyon nehéz doboz, amit egyik szobából a másikba akarsz vinni, …

Félelem vagy bátorság – Te melyiket élteted?

Akik ismernek, azok pontosan tudják, hogy a Haloween nem tartozik a kedvenc ünnepeim közé. Jó móka beöltözni – akár gyerekként, akár felnőttként -, de nekem ez a farsang. Az valóban a vidámság, a bálok, a karneválok, mulatságok ideje és egyben a télbúcsúztató is.  A Haloween viszont egészen másról szól: a félelemről és a félelemkeltésről, valamint …

Gyermeki játék…

Sokunk vágya a gyermekkor boldog pillanatainak sejtszintű felidézése, akár tisztában vagyunk vele, akár a tudattalan szintjén marad. Csodálatos hatással van ránk az érzés, amikor például belefeledkezve a pillanatba, vizet öntögetünk egyik edényből a másikba és a fürdővíz habjából formákat készítünk a kezünkkel. Néha rákenjük egymás arcára és nagyokat nevetünk. Sokáig azt hittem, hülyeség. Elgondolkodtam rajta, …

Az imposztor-érzésekről

Imposztor az olyan ember, aki másnak adja ki magát, mint aki valójában. Lehet imposztor egy színész? Miért ne, de általában róla tudjuk, hogy szerepet játszik, hiszen ez a munkája. Ő is tudja, mi is tudjuk. Az imposztor olyan személy, aki szándékosan megvezet másokat. Ő tudja, de mások nem tudják róla. Sokan küzdünk imposztor-érzésekkel. Ezek megléte …

Amikor egy ajtó bezárul…

Ismerem a szomorúságot, amikor valaki vagy valami kilép az életemből. Ilyenkor bezárul egy ajtó és feltesszük a kérdést: “Ki vagyok én nélküled?”. Ugyanakkor ha jó irányban keresgéljük a választ és sikerül a nagy káoszban megtalálnunk önmagunkat, akkor észrevehetjük, hogy közben ki is nyílt egy ajtó és már ott áll valaki/valami más arra várva, hogy beinvitáljuk …

Magány és elszigeteltség

A mai nyugati társadalomban egyre elterjedtebb probléma a magány és az elszigeteltség. Az online világ térhódítása, a nemrégiben átélt COVID-járvány okozta távolságtartás és az élettempó felgyorsulása tovább súlyosbíthatja az esetleges gyermekkori hiányok miatt már eleve sérülékeny kapcsolatteremtési képességünket. Így könnyű elérni azt a pontot, amikor már az alapvető emberi kapcsolatok kiépítése is óriási kihívást jelent, …