Mindennapi megszokott rutinunkat sokféle különféle hatás, esemény megzavarhatja. Lehetnek ezek hétköznapi zökkenők, vagy akár olyan súlyos krízisek is, mint például munkahely elvesztése, anyagi problémák, párkapcsolat lezárulása, gyász, betegség. Gyakran ezek a tapasztalások elkerülhetetlenek, így sokat segíthetünk magunkon azzal, ha kifejlesztünk egy rugalmas állóképességet (rezilienciát), amely ilyen helyzetekben segít nekünk visszatérni a középpontunkba és a mindennapi kerékvágásba.
„A reziliencia olyan pszichológiai kvalitás, amely bizonyos embereket képessé tesz arra, hogy az élet csapásaiból legalább ugyanolyan erősen álljanak fel, mint amilyenek előtte voltak. Ahelyett, hogy hagynák: a nehézségek, a traumatikus események, és a kudarcok felülkerekedjenek rajtuk vagy elvegyék az elszántságukat, az igazán reziliens személyek képesek a másik oldalról szemlélni a dolgokat, érzelmileg gyógyulni, folytatni a céljaikért végzett munkát.”
Fontos tisztában lennünk azzal, hogy a reziliencia nem velünk született képesség, hanem az életünk során fejleszthető és a mértéke összefügg az életünk során tapasztalt traumáink számával és az ezekből való sikeres felépüléssel, valamint az önismeretünkkel is.
A munkahelyi reziliencia tekintetében, a lelki ellenálló képesség szempontjából kifejezetten veszélyeztetettek a munkahelyi vezetők, akik „két tűz között” próbálják fenntartani a szervezet működését, emellett sokszor saját magánéleti krízishelyzeteikkel is szembesülnek. A vezetők rezilienciájának fejlesztése mellett érdemes hangsúlyt fektetni a csoport lelki egyensúlyára is, mivel minél reziliensebb az adott csapat, annál ellenállóbb az összeomlással szemben. Egy reziliencia tréning segíthet az alkalmazottak közötti feszültségek elsimítására, a biztonságérzet növelésére és a korrekt érdekérvényesítés megtanulására is.
Amennyiben úgy érezzük, hogy szeretnénk dolgozni a rezilienciánk fejlesztésén, akkor azon a 8 területen érdemes vizsgálódni, amelyek a reziliencia alapját adják:
- Elfogadás: Meg kell tanulni elfogadni azt, amin már nem lehet változtatni, nem tudjuk befolyásolni, ez sokszor segít elengedni a múltat.
- Felelősségvállalás: Amit viszont tudunk befolyásolni, azért felelősséget is kell vállalni.
- Személyes hatékonyság: Ez a hit önmagunkban. Fontos ahhoz, hogy ne passzív elszenvedői legyünk az életnek, hanem szembenézzünk a kihívásokkal.
- Egészséges pozitivizmus: Egy reziliens ember nem hagyja, hogy a negatív érzései befolyásolják, hanem képesek gondolataikat tudatosan befolyásolni.
- Indulatkezelés: Az impulzív döntések és reakciók tudatos irányítása, az érzelmi kitörések elkerülése.
- Társas kapcsolatok: Stabil, szociális háló kiépítése, ami a kölcsönös együttműködésen és bizalmon alapszik.
- Empátia: Sokat segít nemcsak a konfliktus kezelésben, de a megelőzésében is.
- Megoldásközpontú gondolkodás: A probléma feltárása, és kreatív megoldása. Világos célok kitűzése és azok elérése.
Forrás:
https://develor.hu/reziliencia-jelentese-minden-amit-tudni-erdemes/
https://www.penzcentrum.hu/egeszseg/20220416/mi-a-reziliencia-jelentese-igy-kuzdhetsz-meg-barmilyen-akadallyal-konnyeden-1123879